2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars Cosmetic - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
We have a highly efficient team to deal with inquiries from customers. Our goal is "100% customer satisfaction by our product quality, price & our team service" and enjoy a good reputation among clients. With many factories, we can provide a wide range of 2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars Cosmetic - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , South Africa , Czech Republic , Many kinds of different products are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products with us!!
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Chinese wholesale Pet Plastic Perfume Bottle - ...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - wholes...
-
Fast delivery Cream Cosmetics Jars - AJ-03 ser...
-
Europe style for Aluminum Bottle Spray - AJ-02...
-
Hot Sale for Cosmetic Cream Jar 10g For Beauty ...

