2017 High quality 30g Empty Jar Packaging - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Attaining consumer satisfaction is our company's purpose without end. We will make wonderful endeavours to produce new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive requirements and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale services for 2017 High quality 30g Empty Jar Packaging - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bahrain , Dominica , Lebanon , "Good quality and reasonable price" are our business principles. If you are interested in our products or have any questions, please feel free to contact us. We hope to establish cooperative relationships with you in the near future.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 15g / 30...
-
Hot sale Factory Red Colored Glass Cosmetic Jar...
-
Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wo...
-
Online Exporter 100cc Pp Cream Jars - 480ml lu...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
Cheapest Price 25ml Glass Perfume Bottle - 500...


