Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We offer great strength in quality and development,merchandising,sales and marketing and operation for Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Wellington , Niger , Further, we are supported by highly experienced and knowledgeable professionals, who have immense expertise in their respective domain. These professionals work in close coordination with each other to offer our clients an effective range of products.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 400ml...
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 500ml alu...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 5g /...
-
Big Discount Aluminum Empty Fine Mist Spray Bot...
-
Europe style for Empty Aluminum Cosmetic Cream ...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...

