100% Original Aluminum Round Perfume Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Plastic Cosmetic Jar
While in the past few years, our organization absorbed and digested innovative technologies both equally at home and abroad. Meanwhile, our organization staffs a group of experts devoted for the advancement of 100% Original Aluminum Round Perfume Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Azerbaijan , kazan , Chile , We are increasingly expanding our international market share based on quality products, excellent service, reasonable price and timely delivery. Please contact us at any time for more information.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 15...
-
Good quality Cosmetic Cream Empty Jars - 120ml...
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - JA-4...
-
China Cheap price 5 Ml Small Pet Cosmetic Jar -...
-
Renewable Design for Personal Care Bottle - 50...
-
Wholesale Price China Empty Glass Bottles - 30...




