100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
With our superb management, potent technical capability and strict quality command procedure, we go on to provide our shoppers with trustworthy high-quality, reasonable costs and outstanding services. We goal at becoming considered one of your most trustworthy partners and earning your pleasure for 100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Muscat , Birmingham , Berlin , Our solutions are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing of economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 20...
-
2017 High quality Aluminum Tin Jar - 50ml alum...
-
PriceList for 4ml Perfume Spray Bottle - 500ml...
-
100% Original Factory 15ml Frosted Perfume Bott...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 1L...

