Wholesale Price China Plastic Bottles With Sprayer - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | Custom Perfume Bottles
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
we are able to provide good quality items, aggressive rate and best shopper assistance. Our destination is "You come here with difficulty and we provide you with a smile to take away" for Wholesale Price China Plastic Bottles With Sprayer - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mecca , Danish , Gambia , When It produced, it making use of the world's major method for reliable operation, a low failure price, it appropriate for Jeddah shoppers choice. Our enterprise. s situated inside the national civilized cities, the website traffic is very hassle-free, unique geographical and financial circumstances. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, make brilliant" company philosophy. Strict good quality management, fantastic service, affordable cost in Jeddah is our stand around the premise of competitors. If needed, welcome to make contact with us by our web page or phone consultation, we'll be delighted to serve you.
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
Popular Design for 50 Ml Glass Perfume Bottle -...
-
Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - ...
-
Top Quality Skin Care Packaging - 5g mini plas...
-
Rapid Delivery for Perfume Spray Bottle Tube Pe...
-
2017 wholesale price Square Shape Cream Jar - ...




