Factory made hot-sale Plastic 50ml Empty Cosmetic Cream Jar - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Men steal perfume from Bridgnorth Superdrug store | Custom Perfume Bottles
abide by the contract", conforms into the market requirement, joins in the market competition by its good quality also as provides a lot more comprehensive and great company for purchasers to let them turn into huge winner. The pursue from the firm, would be the clients' gratification for Factory made hot-sale Plastic 50ml Empty Cosmetic Cream Jar - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Provence , Costa rica , British , Our company has built stable business relationships with many well-known domestic companies as well as oversea customers. With the goal of providing high quality products to customers at low cots, we've been committed to improving its capacities in research, development, manufacturing and management. We have honored to receive recognition from our customers. Till now we have now passed ISO9001 in 2005 and ISO/TS16949 in 2008. Enterprises of "quality of survival, the credibility of development" for the purpose, sincerely welcome domestic and foreign businessmen to visit to discuss cooperation.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bam...
-
Cheapest Price Empty Perfume Glass Bottle - 15...
-
Factory Promotional Cosmetics Cream Empty Box -...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - 250...
-
Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic...
-
Best Price for Aluminum Oil Bottle - 350ml / 5...

