Best-Selling Custom Dropper Bottles - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
In the past few years, our company absorbed and digested advanced technologies both at home and abroad. Meanwhile, our company staffs a team of experts devoted to the development of Best-Selling Custom Dropper Bottles - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Nigeria , Greenland , With the first-class solutions, excellent service, fast delivery and the best price, we've won highly praise foreign customers'. Our products have been exported to Africa, the Middle East, Southeast Asia and other regions.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
China Cheap price 30g 50g 100g Empty Cosmetic G...
-
Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 500...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 20m...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
OEM Customized Empty Pill Bottles - 8ml / 10ml...











