Wholesale Dealers of Industrial Use Personal Care Spray Bottle - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Custom Perfume Bottles
"Control the standard by the details, show the toughness by quality". Our firm has strived to establish a highly efficient and stable workers workforce and explored an effective high-quality management system for Wholesale Dealers of Industrial Use Personal Care Spray Bottle - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , Jordan , Iran , Profession, Devoting are always fundamental to our mission. We've got always been in line with serving customers, creating value management objectives and adhering to the sincerity, dedication, persistent management idea.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
OEM Factory for Cosmetic Eyeshadow Cream Jar - ...
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 30...
-
Factory wholesale 5ml Cream/cosmetic Jar In Hig...
-
Original Factory 500g Plastic Jar - 33cl alumi...
-
Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 230ml...
-
OEM Manufacturer Refillable Perfume Bottle 5ml ...




