Good User Reputation for Plastic Jars 50ml - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Burberry’s First Bespoke Perfume Collection Launches at Its New York City Flagship | Plastic Cosmetic Jar
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
With a positive and progressive attitude to customer's interest, our company continuously improves our product quality to meet the needs of customers and further focuses on safety, reliability, environmental requirements, and innovation of Good User Reputation for Plastic Jars 50ml - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Algeria , United Kingdom , We'll continue to devote ourselves to market & product development and build a well-knit service to our customer to create a more prosperous future. Please contact us today to find out how we can work together.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15...
-
Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home ...
-
Factory Cheap Hot Plastic Cream Jar - 47mm gol...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 150ml 200...
-
Factory Price For 30ml Perfume Bottles - 50ml ...
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 330ml aluminum...




