High reputation Perfume Bottle 5ml - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Empty Aluminum Perfume Bottle
M&S Discount Codes, Promo & Sales | 10ml Perfume Bottle
We love an incredibly fantastic standing amid our consumers for our superb item high quality, aggressive rate and also the finest assistance for High reputation Perfume Bottle 5ml - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Hamburg , Jordan , Nowadays our products sell all over the domestic and abroad thanks for the regular and new customers support. We provide high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Cheap price 50g Cosmetic Jar With Glass Inne - ...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
2017 High quality Empty Jars For Sale - 5 ml b...
-
Low price for 12ml Perfume Bottles - 300ml new...
-
Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - ...
-
OEM China Cosmetic Cream Jar 50g - AJ-10 serie...


