Wholesale Colorful Cosmetic Container - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Clear near beer is here – Japan’s new zero-alcohol, zero-color brew | 10ml Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Our growth depends to the superior products ,great talents and repeatedly strengthened technology forces for Wholesale Colorful Cosmetic Container - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: San Diego , Venezuela , Bogota , In order to meet the increasing requirement of customers both home and aboard, we will keep carrying forward the enterprise spirit of "Quality, Creativity, Efficiency and Credit" and strive to top the current trend and lead fashion. We warmly welcome you to visit our company and make cooperation.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Factory Free sample 30 Ml Refillable Perfume Bo...
-
Hot Selling for Skin Care Cream Cosmetics Plast...
-
Quality Inspection for Pp Plastic Cream - 80 m...
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 15...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml...











