Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Burberry’s First Bespoke Perfume Collection Launches at Its New York City Flagship | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Aluminum Perfume Bottle
Usually customer-oriented, and it's our ultimate focus on to be not only by far the most reliable, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Austria , Hamburg , We have been committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
OEM Customized Empty Pill Bottles - 420ml empt...
-
Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cre...
-
factory low price Sprayer Pump Bottles - 40ml ...
-
Professional Design Empty Custom Made Glass Jar...
-
Competitive Price for Empty Cream Container 100...
-
China Manufacturer for Glassl Perfume Bottle - ...











