Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Essential Oils To Combat Anxiety | Aluminum Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
We know that we only thrive if we can guarantee our combined rate competiveness and good quality advantageous at the same time for Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Greece , Estonia , Based on our guiding principle of quality is the key to development, we continually strive to exceed our customers' expectations. As such, we sincerely invite all interested companies to contact us for future cooperation, We welcome old and new customers to hold hands together for exploring and developing; For more information, please feel free to contact us. Thanks. Advanced equipment, strict quality control, customer-orientation service, initiative summary and improvement of defects and extensive industry experience enable us to guarantee more customer satisfaction and reputation which, in return, brings us more orders and benefits. If you are interested in any of our products, please feel free to contact us. Inquiry or visit to our company are warmly welcome. We sincerely hope to start a win-win and friendly partnership with you. You can see more details in our website.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Good Quality Pp Plastic Jar With Screw Cap - 5...
-
Big discounting Plastic Cream Bottle - 230ml a...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 5g / 10g /...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...




