Renewable Design for Personal Care Bottle - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
TSA Rules for Wrapped Gifts: 3 Tips for Travelers | 10ml Perfume Bottle
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
It adheres on the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to acquire new solutions continuously. It regards prospects, success as its personal success. Let us build prosperous future hand in hand for Renewable Design for Personal Care Bottle - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , Somalia , Romania , All the employees in factory, store, and office are struggling for one common goal to provide better quality and service. Real business is to get win-win situation. We would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers to communicate details of our products with us!
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
100% Original Factory Caps Glass Cosmetic Jars ...
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 10...
-
Wholesale Price 5oz Plastic Cosmetic Jar Mason ...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars 200g - 250...
-
China OEM Pocket Perfume Bottle - Luxury healt...
-
Free sample for Hand Made Perfume Bottle - 100...

