professional factory for Empty Cream Cosmetic Jar - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Custom Perfume Bottles
We always do the job to be a tangible group making sure that we can provide you with the top top quality as well as ideal value for professional factory for Empty Cream Cosmetic Jar - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Philippines , New Zealand , Irish , During in 11 years,We have participated in more than 20 exhibitions,obtains the highest praise from each customer. Our company always aim to provide the customer best products with lowest price. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. Join us, show your beauty. We will always be your first choice. Trust us, you will never lose heart.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - S...
-
Ordinary Discount 5ml Empty Mini Perfume Bottle...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 14 oz scre...
-
2017 China New Design Cosmetic Packaging Jar - ...
-
100% Original Factory 200g Plastic Jar - AJ-03...











