OEM/ODM Supplier Glass Roll On Perfume Bottle - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
In an effort to provide you advantage and enlarge our business enterprise, we even have inspectors in QC Staff and assure you our greatest provider and item for OEM/ODM Supplier Glass Roll On Perfume Bottle - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Puerto Rico , Mauritania , Our aim is to help customers to make more profits and realize their goals. Through a lot of hard work, we establish a long-term business relationship with so many customers all around the world, and achieve win-win success. We will continue to do our best effort to service and satisfy you! Sincerely welcome you to join us!
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Fast delivery Cream Cosmetics Jars - AJ-03 ser...
-
Factory Promotional Empty Cream Jars - 750ml c...
-
Factory Free sample Empty Glass Bottles For Sal...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - aluminu...
-
China Manufacturer for 50g Face Cream Jar With ...
-
2017 wholesale price New Design Glass Bottles -...











