Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-30 |
| Shape | Round |
| Body Color | Green or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 34 g |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Oud Ispahan by Christian Dior (2012) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
With this motto in mind, we've got develop into amongst one of the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sevilla , Victoria , Angola , We expect to provide products and services to more users in global aftermarket markets; we launched our global branding strategy by providing our excellent products all over the world by virtue of our well reputed partners letting global users keep pace with technology innovation and achievements with us.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.







