OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" would be the persistent conception of our corporation to the long-term to establish collectively with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iceland , Istanbul , Seattle , If you have any requests, pls email Us with your detailed demands, we will give you the most wholesale Competitive Price with the Super Quality and the Unbeatable First-class Service ! We can give you the most competitive prices and high quality, because we are much more PROFESSIONAL! So please do not hesitate to contact us.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
Factory source Pet Spary Amber Bottle - 100ml ...
-
Good User Reputation for Refill Perfume Atomize...
-
Manufacturer of 30ml Aluminum Eye Cream Jar - ...
-
Professional Design Acrylic Black Cosmetic Jar ...
-
Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmeti...




