Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The 16 Best Edge Control Products for Black Hair | Plastic Cosmetic Jar
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
abide by the contract", conforms to the market requirement, joins during the market competition by its superior quality also as provides extra comprehensive and exceptional service for consumers to let them turn into significant winner. The pursue of the business, is definitely the clients' gratification for Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Malta , Colombia , Being the top solutions of our factory, our solutions series have been tested and won us experienced authority certifications. For additional parameters and item list details, be sure to click the button to acquire additional nformation.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Quality Inspection for Round Cosmetic Packaging...
-
factory Outlets for Fancy Perfume Bottle - bul...
-
Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Scre...
-
Low price for Luxury Care Moisturizing Day Crea...
-
Cheap price 50g Cosmetic Jar With Glass Inne - ...
-
Best quality Cosmetic Jars Glass - 40ml alumin...

