OEM/ODM Factory 110ml Shaped Perfume Bottles - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
We consistently carry out our spirit of ''Innovation bringing development, Highly-quality ensuring subsistence, Management promoting benefit, Credit attracting customers for OEM/ODM Factory 110ml Shaped Perfume Bottles - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Hyderabad , Guinea , We have advanced production technology, and pursuit innovative in products. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you must be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
Wholesale Colorful Cosmetic Container - 500ml ...
-
Online Exporter Personalised Perfume Bottle - ...
-
factory low price Cosmetic Pp Jars - 6 ml bull...
-
Manufactur standard Travel Refillable Empty Ato...
-
professional factory for Frost Clear Glass Crea...
-
Hot-selling Perfume Bottle With Box - 30ml PET...


