OEM/ODM China Mist Pump Sprayer - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Plastic Cosmetic Jar
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our company for the long-term to develop together with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for OEM/ODM China Mist Pump Sprayer - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Swaziland , Swedish , Nigeria , With more and more Chinese products and solutions around the world, our international business is developing rapidly and economic indicators big increase year by year. We have enough confidence to supply you both better solutions and service, because we've been more and more powerful, specialist and experience in domestic and international.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Discount Price Empty Cream Jar 30g - AJ-05 ser...
-
Factory source Pet Spary Amber Bottle - 100ml ...
-
Professional Design Cosmetic Creams Packaging -...
-
factory Outlets for Cosmetic Jar Acrylic - 30g...
-
2017 Latest Design Small Pill Bottle - aluminu...
-
Cheapest Price Glass Perfume Bottles China - 2...




