OEM Supply 500ml Hdpe Plastic Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | Custom Perfume Bottles
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
We now have many fantastic staff members customers superior at advertising, QC, and working with varieties of troublesome problem within the generation system for OEM Supply 500ml Hdpe Plastic Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Australia , Greek , As an experienced factory we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of the company is to live a satisfactory memory to all the customers, and establish a long term win-win business relationship. For more information, please contact us. And It is our great pleasure if you like to have a personally meeting in our office.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Big discounting 5ml Perfume Spray Bottles - 40...
-
2017 New Style Empty Bottles For Perfume - 6 m...
-
One of Hottest for Empty 4 Oz Skincare Jar With...
-
High Performance Aluminum Lid - 200g luxury pl...
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...




