OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
With our loaded practical experience and thoughtful solutions, we now have been identified for a trusted provider for numerous intercontinental consumers for OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iceland , Jamaica , Uzbekistan , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...
-
Factory supplied Pp 100ml Cosmetic Jar - 20 ml...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 5 ml bla...
-
2017 wholesale price 5g Eye Cream Cosmetics Jar...
-
New Delivery for Spray Pump Perfume Bottle - 4...
-
100% Original Factory Caps Glass Cosmetic Jars ...

