Discount wholesale Face Cream Jar - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Plastic Cosmetic Jar
The 16 Best Edge Control Products for Black Hair | Plastic Cosmetic Jar
Dedicated to strict quality management and thoughtful client services, our experienced staff customers are generally available to discuss your demands and guarantee full client pleasure for Discount wholesale Face Cream Jar - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: The Swiss , Iraq , Indonesia , Our items are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Packaging Lux...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 40ml ...
-
Cheapest Factory Empty Cosmetic Bottles - 750m...
-
Factory Outlets Biodegradable Cosmetic Jars - ...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68m...
-
High Quality for Cosmetic Square Plastic Jars -...




