OEM China Hot Sale Cream Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
Clear near beer is here – Japan’s new zero-alcohol, zero-color brew | 10ml Perfume Bottle
Our commission is to serve our buyers and purchasers with most effective good quality and aggressive portable digital goods for OEM China Hot Sale Cream Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oslo , Venezuela , Belgium , we are now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We will work wholeheartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Low price for 12ml Perfume Bottles - 3ml / 6ml...
-
Factory Free sample 30 Ml Refillable Perfume Bo...
-
Europe style for Cosmetic Cream Pot Jar - 6ml ...
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Cheapest Price Cosmetic Packing Bottle - 1000m...

