Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
We love an incredibly fantastic standing amid our consumers for our superb item high quality, aggressive rate and also the finest assistance for Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iraq , Barbados , South Africa , Please really feel free to send us your requirements and we'll respond to you asap. We have got a professional engineering group to serve for your just about every detailed needs. Cost-free samples could be sent for you personally to understand much more information. In an effort to meet your requires, please really feel free to make contact with us. You may send us emails and contact us directly. Moreover, we welcome visits to our factory from around the globe for much better recognizing of our organization. nd items. In our trade with merchants of numerous countries, we usually adhere for the principle of equality and mutual benefit. It is actually our hope to market, by joint efforts, each trade and friendship to our mutual advantage. We look forward to getting your inquiries.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Best Price on Plastic Pink Cosmetic Jar - 100m...
-
Free sample for Aluminum Wine Bottle - 50g eco...
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 5ml / 8...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
Wholesale Price Empty Car Perfume Bottle - 120...
-
Lowest Price for Cosmetics Container - 5g / 10...

