Manufacturing Companies for Custom Plastic Jars - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
自用或是送給男友都可以!細數10款人氣中性香水 | 10ml Perfume Bottle
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | 10ml Perfume Bottle
In order to best meet client's needs, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Competitive Price, Fast Service" for Manufacturing Companies for Custom Plastic Jars - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mali , Puerto Rico , Iceland , We believe that good business relationships will lead to mutual benefits and improvement for both parties. We've got established long-term and successful cooperative relationships with many customers through their confidence in our customized services and integrity in doing business. We also enjoy a high reputation through our good performance. Better performance might be expected as our principle of integrity. Devotion and Steadiness will remain as ever.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
Popular Design for Aluminum Cap 50ml Petg Jar -...
-
China Manufacturer for Plastic Bottles Empty Fo...
-
Professional Design Cosmetic Creams Packaging -...
-
Special Design for Pp Cosmetic Jar With Bamboo ...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 500m...
-
Fixed Competitive Price 100g Cosmetic Glass Jar...




