Manufactur standard Refillable Perfume Spray Bottle - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
Bear "Customer first, High quality first" in mind, we perform closely with our consumers and provide them with efficient and experienced services for Manufactur standard Refillable Perfume Spray Bottle - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greek , UK , Argentina , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for you in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
Factory For Black Square Perfume Bottle - 100m...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 350ml fan...
-
Professional China 50g Cosmetic Luxury Jar - 2...
-
Factory source Pet Spary Amber Bottle - 500ml ...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Cosmetic C...


