Manufactur standard Plastic Bottle For Capsule - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
Gaining purchaser gratification is our firm's intention eternally. We will make wonderful endeavours to build new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive needs and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for Manufactur standard Plastic Bottle For Capsule - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Holland , Czech , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can provide total customer solutions by guaranteeing the delivery of right products to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Factory wholesale Cream Aluminum Cosmetic Jars ...
-
Manufacturer for 250g Alu Cream Jar - 50ml whi...
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - AJ...
-
Competitive Price for Matte Black Cosmetic Jar ...
-
100% Original Round Aluminum Jar - 50ml white ...
-
2017 High quality Empty Jars For Sale - JA-3-6...

