Manufactur standard Plastic Bottle For Capsule - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our well-equipped facilities and excellent excellent management throughout all stages of creation enables us to guarantee total buyer satisfaction for Manufactur standard Plastic Bottle For Capsule - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Senegal , Puerto Rico , Our products and solutions are sold to the Middle East, Southeast Asia, Africa, Europe, America and other regions, and are favorably appraised by clients. To benefit from our strong OEM/ODM capabilities and considerate services, be sure to contact us today. We will sincerely create and share success with all clients.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.







