Lowest Price for Glass Cosmetic Jars - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
We take pleasure in a really excellent name amongst our shoppers for our exceptional product or service excellent, competitive rate and also the greatest services for Lowest Price for Glass Cosmetic Jars - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Namibia , Austria , Germany , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and products. For anyone who is interested in our company and items, please make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are going to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please really feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we are going to share the most effective trading practical experience with all our merchants.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Special Price for Bamboo Cosmetic Cream Jars - ...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
China wholesale Plastic Jar 50ml - 250ml long ...
-
Factory Price 250ml Cosmetic Bamboo Jar - 50ml...
-
Europe style for Aluminum Bottle Spray - alumi...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 8...




