Professional China White Sprayer Bottles For Perfume Use - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
Fragrance industry must adapt to come up smelling like roses, Life & Culture | Plastic Cosmetic Jar
"Quality very first, Honesty as base, Sincere assistance and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for Professional China White Sprayer Bottles For Perfume Use - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brisbane , Wellington , Marseille , With the highest standards of product quality and service, our products have been exported to more than 25 countries like the USA, CANADA, GERMANY, FRANCE, UAE, Malaysia and so on.We are very pleased to serve customers from all over the world!
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
Factory selling Pp Baby Cream Jar - 5ml / 8ml ...
-
Hot Selling for Amber Clear Cosmetic Jar - 8ml...
-
Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 100...
-
factory Outlets for Empty Cream Jar Plastic - ...
-
Short Lead Time for Cosmetic Cream Empty Glass ...




