Hot-selling 100ml Screw Cap Aluminum Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
We have our own sales team, design team, technical team, QC team and package team. We have strict quality control procedures for each process. Also, all of our workers are experienced in printing field for Hot-selling 100ml Screw Cap Aluminum Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Paraguay , Accra , With the effort to keep pace with world's trend, we will always endeavor to meet customers' demands. If you want develop any other new products, we can customize them for you. If you feel interest in any of our products or want develop new products, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationship with customers all over the world.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
Renewable Design for Bamboo Cosmetic Container ...
-
Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 480ml lu...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
One of Hottest for Whitening Cream Jar - 3ml /...
-
Special Price for Powder Cosmetics Jar - 68mm ...
-
Free sample for Cosmetics Packing - 150ml clea...

