Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Plastic Cosmetic Jar
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Custom Perfume Bottles
We often stay with the principle "Quality Very first, Prestige Supreme". We have been fully committed to supplying our consumers with competitively priced high-quality goods, prompt delivery and skilled provider for Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sevilla , kazakhstan , Mexico , Our company will adhere to "Quality first, , perfection forever, people-oriented , technology innovation"business philosophy. Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant skilled knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality solutions, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to offer you create new value .
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
2017 High quality Aluminum Perfume Bottle - 9 ...
-
Factory wholesale Chinese Face Cream - 8ml / 1...
-
Wholesale Price China Metal Screw Caps - 100ml...
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 20...


