High Quality for Beauty Containers - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
"Quality initially, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, in order to create repeatedly and pursue the excellence for High Quality for Beauty Containers - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chile , America , Iran , Based on products and solutions with high quality, competitive price, and our full range service, we have accumulated experienced strength and experience, and we've built up a very good reputation in the field. Along with the continuous development, we commit ourselves not only to the Chinese domestic business but also the international market. May you moved by our high quality items and passionate service. Let's open a new chapter of mutual benefit and double win.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
2017 China New Design 30ml Glass Bamboo Jar - ...
-
Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 6...
-
Factory Price For Eco Friendly Cosmetic Jars - ...
-
Factory Cheap Glass Cream Jar 50g - 4 oz alumi...
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 200ml aluminum...

