High Performance Silver Empty Cream Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
With this motto in mind, we've turn into one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for High Performance Silver Empty Cream Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Poland , Algeria , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in beauty and other industries. Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
2017 New Style Glass Jar With Black Lid - 50g ...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...
-
High Quality 250ml Bamboo Jar - 8ml / 10ml / 1...
-
Low MOQ for Glass Jar Lids - 250ml safe alumin...
-
Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars -...
-
Short Lead Time for Aluminum Tin Jars - 480ml ...

