Renewable Design for Plastic Jar Container - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Aluminum Perfume Bottle
To create much more price for clients is our company philosophy; purchaser growing is our working chase for Renewable Design for Plastic Jar Container - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sweden , Finland , Malta , Please feel cost-free to send us your specifications and we'll respond to you asap. We've got a professional engineering team to serve for the every single detailed needs. Free samples may be sent for you personally to know far more facts. So that you can meet your desires, please really feel cost-free to contact us. You could send us emails and call us straight. Additionally, we welcome visits to our factory from all over the world for much better recognizing of our corporation. nd merchandise. In our trade with merchants of several countries, we often adhere to the principle of equality and mutual advantage. It is our hope to market, by joint efforts, both trade and friendship to our mutual benefit. We look forward to getting your inquiries.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
Low MOQ for 50g Eye Shadow Cosmetic Glass Jar -...
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 20 ml ...
-
Good Wholesale Vendors Empty Aluminum Spray Bot...
-
High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - J...
-
Factory Promotional Plastic Spray Bottles - JA...
-
Factory Promotional Empty Cream Jars - 750ml c...











