Discount wholesale Perfume Bottle High Quality - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Plastic Cosmetic Jar
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
Adhering for the theory of "quality, services, performance and growth", we have received trusts and praises from domestic and worldwide shopper for Discount wholesale Perfume Bottle High Quality - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech , venezuela , Sacramento , Our production have been exported to more than 30 countries and regions as first hand source with lowest price. We sincerely welcome customers from both at home and abroad to come to negotiate business with us.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!
-
PriceList for Glass Fragrance Bottle - 500ml a...
-
OEM/ODM Supplier Clear Plastic Food Containers ...
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
Online Exporter Aluminum Cap - 100ml aluminum ...
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 15...
-
18 Years Factory Cheap Perfume Spray Bottle - ...











