Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
Bear "Customer first, Quality first" in mind, we work closely with our customers and provide them with efficient and professional services for Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: UK , Iraq , Lahore , We taking advantage of experience workmanship, scientific administration and advanced equipment, ensure the product quality of production, we not only win the customers' faith, but also build up our brand. Today, our team is committed to innovation, and enlightenment and fusion with constant practice and outstanding wisdom and philosophy, we cater to the market demand for high-end goods, to do experienced products and solutions.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Best quality Colorful Aluminum Jar - Luxury he...
-
Leading Manufacturer for Aluminium Bottle - 10...
-
Factory Free sample 30 Ml Refillable Perfume Bo...
-
Reasonable price for Plastic Jars For Cosmetics...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 40ml ...




