Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Plastic Cosmetic Jar
How to Get Rid of Blackheads: 13 Proven Tricks | Custom Perfume Bottles
We have been experienced manufacturer. Wining the majority of your crucial certifications of its market for Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Japan , Bangladesh , If you give us a list of products you are interested in, along with makes and models, we can send you quotations. Please email us directly. Our goal is to establish long-term and mutually profitable business relationships with domestic and overseas clients. We look forward to receiving your reply soon.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
China Gold Supplier for Pink Cosmetic Jar - 30...
-
Hot sale 75ml Cosmetic Jars - AJ-02 series alu...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
8 Year Exporter Round Glass Skin Care Cream Jar...
-
OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - 15...
-
Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles ...

