Good quality Empty Cosmetic Glass Bottle - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Empty Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We are able to assure you product or service quality and aggressive cost for Good quality Empty Cosmetic Glass Bottle - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , United States , Egypt , We will initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 500ml lu...
-
China wholesale Cream Empty Container - wholes...
-
Big Discount Cosmetic Jars And Bottles - 15 ml...
-
Hot sale Factory Plastic Face Cream Jar - 330m...
-
Ordinary Discount Perfume Spray Atomizers - 15...
-
Hot sale Factory Aluminium Cosmetic Cream Jar -...




