Free sample for Clear Diffuser Bottle - 500ml customized color aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The HOBELMANN REPORT: 2018 Cannabis Gift Guide! | Lost Coast Outpost | Aluminum Perfume Bottle
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
To constantly improve the management system by virtue of the rule of "sincerely, good faith and quality are the base of enterprise development", we widely absorb the essence of related products internationally, and constantly develop new products to meet the demands of customers for Free sample for Clear Diffuser Bottle - 500ml customized color aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sudan , Indonesia , Israel , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products and solutions at the best prices to different markets. Our company has already set up a experienced, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
8 Year Exporter Round Shape Cosmetic Jar - 40m...
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 50m...
-
Cheap price Aluminum Fine Mist Spray Bottle - ...
-
Chinese Professional 1oz Cosmetic Jar - 230ml ...
-
Factory made hot-sale Pp Cosmetic Plastic Cream...
-
Renewable Design for K9 Crystal Material Glass ...











