2017 High quality 80g Aluminum Cream Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Customer need is our God for 2017 High quality 80g Aluminum Cream Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Malaysia , Berlin , We'll initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Factory best selling Squared Perfume Bottle - ...
-
Best Price for 100g Acrylic Square Jar - 500ml...
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...
-
Best Price on Promotion Cosmetic Jar - 40ml al...
-
Cheap price Mini Perfume Spray Bottle - 200ml ...
-
Chinese wholesale Small Cosmetic Cream Jar - 2...

