New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jars - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
Well-run products, skilled income group, and better after-sales products and services; We have been also a unified massive family, all people stick with the business price "unification, dedication, tolerance" for New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jars - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , Uzbekistan , Sri Lanka , We're introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our merchandise. Now we have a team of dedicated trained experienced who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Contain...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 1...
-
New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - S...
-
High definition Brand Cream Cosmetic Pp Jar 50m...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 5 ml ...
-
Hot sale Factory Red Colored Glass Cosmetic Jar...











