Factory Supply Clear Plastic Cosmetic Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the 2018 Diptyque advent calendar | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Innovation, excellent and reliability are the core values of our company. These principles today much more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size business for Factory Supply Clear Plastic Cosmetic Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mecca , Pakistan , Qatar , With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
Wholesale Discount Empty Aluminum Bottle - 300...
-
Free sample for Hand Made Perfume Bottle - 100...
-
High Quality for Aluminium Spray Bottle - 500m...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 650ml em...
-
Hot Sale for Credit Card Perfume Bottle Pocket ...
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 8ml /...

