Factory supplied Glass Cream Cosmetic Jar - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
To continuously increase the administration process by virtue of the rule of "sincerely, good religion and excellent are the base of company development", we commonly absorb the essence of linked goods internationally, and continually build new solutions to fulfill the requires of shoppers for Factory supplied Glass Cream Cosmetic Jar - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: moldova , Greece , Kazakhstan , Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 150...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...
-
Factory Cheap Plastic Jar 200ml - 250ml high q...
-
OEM manufacturer Vintage Feather Gel Eyeliner J...
-
Factory wholesale Wholesale Lotion Bottles - J...
-
Factory Free sample Frosted Glass Jar - 400ml ...









