Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glow by J Lo Changed the Celebrity Fragrance Market. It Also Had a Controversial Start | Custom Perfume Bottles
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
We offer wonderful energy in high-quality and improvement,merchandising,product sales and marketing and advertising and procedure for Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Karachi , Ethiopia , Russia , We have customers from more than 20 countries and our reputation has been recognized by our esteemed customers. Never-ending improvement and striving for 0% deficiency are our two main quality policies. Should you need anything, don't hesitate to contact us.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
China New Product Acrylic Cosmetic Facial Cream...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Super Purchasing for Men Perfume Bottle - 450m...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml a...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...

