Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Custom Perfume Bottles
Our commission is to serve our users and clients with best quality and competitive portable digital products for Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , United Arab Emirates , Japan , The company has perfect management system and after-sales service system. We devote ourselves to building a pioneer in the filter industry. Our factory is willing to cooperate with different customers domestic and overseas to gain better and better future.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
China Manufacturer for Plastic Bottles Empty Fo...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 1...
-
China New Product Special Shape Glass Bottle - ...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 800m...
-
Fixed Competitive Price 30ml 50ml Glass Essenti...











