Discount Price Bulk Plastic Jars - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
We goal to understand excellent disfigurement from the manufacturing and supply the top support to domestic and abroad clients wholeheartedly for Discount Price Bulk Plastic Jars - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: moldova , Rio de Janeiro , Poland , We now have been making our goods for more than 20 years . Mainly do wholesale , so we've the most competitive price , but highest quality. For the past years , we got very good feedbacks , not only because we offer good solutions , but also because of our good after-sale service . We are here waiting for yourself for your inquiry.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
High Quality Beverage Bottle Design - 10ml oxi...
-
Personlized Products Round Shape Cosmetic Jars ...
-
High Quality for 30/50g Empty Cream Jar - bull...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 15g / 30g...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 5g / 10g ...
-
Newly Arrival Custom Cosmetic Pp Cream Jar - 4...


